خبرگزاری تسنیم - اعتبارات شهرداری خورموج جوابگوی پروژه مبلمان شهری نیست مسیرهای پیادهروی، ورزشگاه، وسایل بازی کودکان، موزهی طبیعی گل و گیاه و جنگل شمشاد ازجمله موارد دیگری هستند که در این پارک دیده میشوند. دور تا دورش از کو ها و جنگل های انبوه و سرسبز پوشیده شده، از جاده فوق العاده حیرت انگیز و از کنار رودخانه خروشان چشمه کیله و کلبه های جنگلی و ویلاهای لوکس و شالی زارهای در حال کشت رد شدیم تا به دو راهی جنگل های دو هزار و سه هزار رسیدیم ( در اینجا توقف داشتیم و اگر کسی خریدی برای شب و فردا داشت رو انجام داد و ما هم کمی نون و وسایل صبحانه برای فردا خریدیم ، در حال حاضر که در این سفر هستیم هم ماه رمضان هست و چون این مکان کاملا توریستی و پر است از گردشگر و مسافر به همین خاطر خوردن غذا در اینجا مشکلی نداره و سخت گیری انجام نمیدن، و بعد از انجام خرید رفتیم برای ادامه مسیرمون که به سمت جنگل های دو هزار و روستای عسل محله بود. برای رفتن به جواهردشت حتما کفش کوهنوردی و وسایل کوهنوردی از قبیل چراغقوه، وسایل کمپ، وسایل آماده کردن آتش، آب و مقداری غذای سبک و وسایل شخصی همراه داشته باشید. عکاس: نامشخصلوبیا تهچین، شیرخشک، شیربرنج، ماش آش، کدو ماشی، اسفناج ترشک، آش گزنه، پیاز اُ (پیاز آب)، تم پخت با انار دان، تهچین اسفناج، تهچین کشمش، آش ترشی، ماست شوربا ، قروت اُ (آب قروت)، ترش اُ (ترش آب)، ماش پیتی، کدو قروتی، کدو لقتی، کدوپیازداغی و غیره از جمله غذاهای محلی روستای زیارت هستند که حتما باید آنها را امتحان کنید. یکی از لذتهای بینظیر در سفر به شمال خوردن صبحانه در طبیعت فوقالعاده با خرید لبنیات تازه و سالم محلی است؛ در طول مسیر به بازار جواهردشت هم حتما سربزنید.

در گذشته به این منطقه شاهنشین کوه میگفتند و برکهای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده میشد. 2. گَتِه کِر : در غرب روستا تخته سنگی بزرگ به ارتفاع 3.5 متر و عرض 6 متر وجود دارد که بسیار دیدنیست. در حال حاضر آنچنان امکانات رفاهی و اقامتی در نزدیکی این آبشار وجود ندارد. روستای شیرآباد در شهرستان رامیان و در نزدیکی شهر خانببین قرار دارد. آنچه در مورد این دیوار مورد اتفاق نظر قرار دارد، این است که ۳۰۰۰۰ سرباز میتوانستند به منظور دفاع در طول دیوار استقرار یابند. در کل حدودا نیم ساعت طول میکشد تا از نور به آبشار آب پری برسید. در حدودا 30 دقیقه باید از این جاده خاکی عبور کنید و درنهایت در پارکینگ خودرو خود را پارک کنید و با پای پیاده مسیر کوتاهی را بپیمایید تا به آبشر برسید. پس از پیمودن ۲ کیلومتر از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوتههای تمشک و درختان بلند، رودخانهای دیده میشود که از چشمههای زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه میگیرد. آب خروشان پس از پیمودن این مسیر در پای آبشار حوضچه هایی را ایجاد کرده است. جنگل نوردی: پیاده روی در میان درختان سرسبز و بلند جنگلی و گوش دادن به نوای دلکش طبیعت، یکی از بهترین تفریح هایی است که در آبشار شیرآباد می توانید انجام دهید. کار و پیشه اهالی این دهکده از زمانهای قدیم تهیه و تولید چوب و زغال در زمستان و کشاورزی در تابستان بوده است و اکنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل، اهالی علاوه بر کشاورزی به خیاطی و نجاری روی آوردهاند. طراحی سیستم آبرسانی در حفر کانال برای تامین آب شرب ساکنین و حیوانات، آبیاری اراضی کشاورزی، کاربری نظامی و آبگیری خندقها در مواقع جنگ و تهیه و تولید خشت جهت ساخت دیوار چنان دقیق است که امروزه نیز برای هدایت آب مورد استفاده قرار میگیرد.

نمک آبرود در فاصله 12 کیلومتری غرب شهرستان چالوس قرار دارد. این روستا در دهستان کوهستان (چالوس) قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بودهاست. از پل رودخانه چالوس که گذشتید، وارد جاده آسفالتشده کجور میشوید و ۱۸ کیلومتر که برانید به دوراهی دیگری میرسید. در زیپ لاین از بالای ارتفاعات به یک کابل وصل میشوید و با سرعت بهسمت پایین سر میخورید! با وجود چنین راهنمایی از خطرات این سفر مانند شنا کردن در دریاچه آگاه میشوید. امروز برکه به دریاچهای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیرهای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی میکند. این تجربه به یکی از خاطرات فراموشنشدنی شما تبدیل خواهد شد. ترکیب این سنگها و آبی که از بینشان میگذرد آبپری را به یک آبشار متمایز و منحصر به فرد تبدیل کرده است که با همه آبشارهای دیگر فرق دارد. اینجا عالیهههه هرچی بگم کم گفتم خیلی خوبه میری اونجا اصلاً همه چی یادت میره. شیرجه زدن در اینجا تفریح همه گیری ست. همانطور که میبینید سفر به سیاهکل از همه نظر خوب و پربار است. دارای پوشش جنگلی انبوه ، چشمه های آب ، رودخانه پر آب و خروشان ، هوای خنک در بهار وتابستان است. این مجموعه، شامل ۷ آبشار کوچک بزرگ است که در مسیر رودخانه ای خروشان و در میان جنگل های انبوه و بسیار زیبای شیرآباد جای خوش کرده اند. روستای باغ گلبن را به خاطر فضای سبز و زیبا جنگل انبوه و آب و هوای دلپذیر از دیگر جاذبه های طبیعت گردی گرگان است.

حال تصور کنید که از فراز بام سبز لاهیجان و در شیطان کوه، سوار بر زیپ لاین شوید و از ارتفاع ۱۰۰۰متری بهسمت پایین بیایید! از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند آبشار شیطان کوه و شادی های کودکانه امین و بستنی امین و شهربازی تله کابین لاهیجان و شیطان کوه قرار گرفته است. منطقه ییلاقی و زیبای لیلاکوه یکی دیگر از مناطق دیدنی و گردشگری استان گیلان بوده که در نزدیکی شهرستان لنگرود قرار گرفته است. آبشار شیرآباد، مجموعه ایست از ۱۲ آبشار که به صورت پله ای پشت سرهم قرار گرفته اند. بام سبز لاهیجان در محله چهارخانه سر لاهیجان و در خیابان پله های شیطان کوه واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید از مسیر پیاده روی که دارای پله های سنگی می باشددر حدود 30 دقیقه را پیمود. ۲. لطفا بعد از هر ارائه بیاین و توی وبلاگ روی همون پستی که مربوط به ارائه است نظراتتون رو بنویسین و از یک تا ۱۰ به ارائه نمره بدین. این محققان شواهدی از تعداد زیادی کوره و کارگاه ساخت آجر در طول دیوار و در فواصل نزدیک به آن یافتهاند که نشان دهنده کارگاه صنعتی بسیار بزرگ برای احداث این دیوار است. طول این غار ۲۳۵ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۳۱۰ متر است. جواهردشت یک روستای ییلاقی رویایی از جاهای دیدنی گیلان است که در بخش چابکسر قرار دارد.

مسیر کوهنوردی، مسیری در کنار جاده آسفاله است که مسیری مالرو به حساب میآید و اغلب مورد استفاده ساکنان روستاهای اطراف قرار میگیرد. جالب است بدانید که آبشار شیر آباد گلستان به عنوان یک اثر طبیعی و ملی در فهرست سازمان محیط زیست قرار دارد. این حمام یکی از مهمترین جاهای دیدنی لاهیجان است و در سال ۱۳۳۴ آن را در فهرست آثار ملی ایران قرار دادند. در کتابهای تاریخی و روایات مختلف آمده است که این دیوار قرار بوده که از حمله اسکندر مقدونی جلوگیری کند. آبشار باران کوه با ریزش مدام قطر های بارانی جاری است. قلعه یا دژ شامل مجموعه ای از بناها با برجها و باروهای مستحکمی است که در گذشته در مرتفعترین نقطه اطراف شهر ساخته میشد. در این میان روستای فیلبند با ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا مرتفعترین روستای ییلاقی منطقه است و به همین دلیل هم به بام شرقی مازندران معروف شده. یکی از پرآوازه ترین دیوارهای حاشیه دریای خزر، دیوار دفاعی و تاریخی گرگان است که در گذشته به آن دیوار اسکندر، دیوار سرخ و مار سرخ هم می گفتند. حدود ۱۰۰ سال پیش «ژاک دمرگان فرانسوی» اولین بررسی ها و پژوهش های باستانی روی این دیوار را انجام داد و قسمتی از مسیر دیوار را روی نقشه رسم کرد.

از آبشار اول با ۱۵ دقیقه پیاده روی در جنگل می توانید به آبشار دوم بروید و حدود ۳۹ دقیقه طول می کشد از آن به آبشار سوم بروید. برای رفتن به آبشار معمولا از مسیر داو (دو آب) که محل تلاقی دو رودخانه است حرکت می کنند که در این مکان تابلوی مشخصات درازنو هم نصب شده است که می تواند راهنمای خوبی باشد.مسیر سمت راست به یال درازنو منتهی می شد و مسیر سمت چپ به آبشار هفت طبقه؛ مسیر دارای شیبی ملایم است و حدود دو ساعت طول می کشد تا به آبشار برسید. شیب این مسیر تا حدودی ملایم است و در طول راه فقط یک رودخانه کوچک و کم عمق، که در قسمت میانی جاده روستای زیارت واقع شده است، دیده می شود. این آبشار زیبا در دل کوه قرار گرفته و طبیعت اطرافش که پر از درختان انجیر، خزه هایی که دیوارهی آبشار را پوشانده و گیاهان آبزی است، گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود میکشاند. دشت لار به علت قرار داشتن در رشته کوه البرز و دامنه قله دماوند یک منطقه سردسیر و ییلاقی به شمار میرود. آبتنی و شنا: آبتنی و شنا در حوضچه های آبشارهای شیرآباد یکی از محبوب ترین تفریحات این منطقه به شمار می رود. آنچه که در حال حاضر از این دیوار تاریخی باقی مانده است از ساحل کمش تپه در جنوب رود اترک و شمال بندر ترکمن آغاز میشود اما هنوز محققان نتوانستهاند انتهایی برای این دیوار مشخص کنند. منطقه شکار ممنوع: یکی از قشنگترین تجربههایی که در سفر به این ییلاق میتوانید کسب کنید بازدید از منطقه شکار ممنوع دیلمون است. از چه مسیری به دیدن این ییلاق برویم؟ این پل پس بعد بیش از ۱۰۰ سال هنوز هم پابرجا باقی مانده تا یادمان نرود چه روزگاری سختی را از سر گذراندیم. حوضچه های سایر آبشارها هم عمق خوبی دارند.

اگر قصدمان دیدن این آبشارها باشد باید بیشتر پیاده روی کنیم. با ساخت این قلعهها، تیراندازان روی این قلعهها میایستادند و از طریق تیرهای هوایی دشمنان مقابل خود را فلج میکردند. با توجه به فاصله اسالم تا خلخال شما 70 کیلومتر جاده زیبا در پیش رو خواهید داشت که در آن هیچ پمپ بنزینی وجود ندارد. و دارای محیطی جذاب میباشد که با توجه به وجود پیست کارتینگ و مراکز خرید و کافی شاپ و مراکز تفریحی محیطی شاد و کامل را رقم زده است. مرس چشمه از آن مکانهای دیدنی است که مردم روستا و گردشگران دورش جمع میشوند و از طبیعت زیبایش استفاده میکنند. با این حال، آرامگاه قادر نبی برای بسیاری از مردم اهمیت دارد و مورد احترام قرار میگیرد. با این حال آبشارهای شیرآباد که در منطقه جنگلی قرار دارند، گاهی اوقات هوایی شرجی دارند که همین امر باعث می شود در روزهای گرم سال سفر به این آبشارها مناسب نباشد. اگر قصد تماشا و سفر به یکی از خیرهکنندهترین آبشارهای زیبای کشورمان ایران را دارید، آبشار شیرآباد گلستان با جاذبههای دیدنی و تفریحی متعددش از آبشارهای کوچک و بزرگ گرفته تا غارهای طبیعی و پوشش گیاهی و جانوری تماشاییاش، میزبان شما در شمالیترین نقطه کشور خواهد بود. در این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با نکات جذاب و خواندنی از آبشار شیر آباد گلستان، جاذبههای دیدنی و تفریحی آن آشنا کردیم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید . اگر اهل ماجراجویی و سپری کردن شب در جنگل هستید، میتوانید سراغ کلبههای چوبی که با چوبهای همان منطقه ساخته شدهاند، بروید و از اقامتتان در جنگل به همراه سرو غذاهای گرم محلی خانگی لذت ببرید.

هم ندارد و اگر به زندگی در چنین شرایطی عادت نداشته باشید اقامتتان چندان دلچسب نخواهد بود. پل ورسک در بخش ورسک شهرستان سوادکوه مازندران و در 85 کیلومتری جنوب قائم شهر واقع شده و دو رشته کوه در منطقه عباس آباد را به هم متصل میکند. فرقی ندارد از کجای کشور قصد سفر به فیلبند دارید، درهرصورت باید وارد مازندران شوید، از ساری یا محمودآباد خودتان را به بابل و آمل برسانید و درنهایت پس از طی مسیر هراز و گذر از فرعی فیلبند، به روستای پاشاکلا و سنگچال خواهید رسید و سپس فیلبند زیبا در انتظار شماست. نغمههای سرزمین بارانی. نشر شلفین ساری. سرزمین لنگا و تنکابن بخشی از سرزمین دو قوم تپوری و آمارد بود. دو مورد از مهم ترین آن ها غار دیو سپید و سمندر است. بازدید از آبشار سرخو مانند بسیاری از آبشارهای گلستان، رایگان است. تاریخ نگاران بسیاری در کتب تاریخی خود آوردهاند که انوشیروان ساسانی این دیوار را بنا نهاده، اما گردیزی تاریخ نگار برجسته ایرانی در زین الخبار آغاز بنای این دیوار را به یزدگرد اول و اتمام آن را به انوشیروان نسبت میدهد. این خندقها بر خلاف جهت وزش باد ساخته شدهاند که خبر از نبوغ مهندسین در حدود ۱۵۰۰ سال پیش میدهد.

بررسیهای گروه باستان شناسان ایرانی و باستان شناسان دانشگاههای ادینبورگ و دورهام، نشان میدهد در ساخت این دیوار عظیم دهها میلیون قالب آجر به کار رفتهاست. شواهد باستانشناسی و دادههای تاریخی نشان دادهاند که قدمت این دیوار به حداقل هزار سال قبل از ساخت دیوار بزرگ چین برمیگردد. همیشه قبل از سفرهایم، برنامه سفر می نویسم و جاذبه هایی را که می خواهم بازدید کنم، بر روی کاغد لیست می کنم. جنگل چلاو از باستانی ترین جنگل های زنده روی کره زمین است که جزو مناطق هیرکانی به حساب می آید. وجود این رودخانه نقش بسزایی در احداث دیوار سرخ در راستای حفظ امنیت منطقه داشته است. بزرگترین آبشار آن ۳۰ متر ارتفاع دارد و 2 حوضچه با عمق ۴۰ تا ۸۰ متر در پای دیواره آن به وجود آمدهاست. در این خندق ها سکوهایی برای نگهداری خشت های تولید در ۱۱ ردیف با فاصله تقریبی ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از یکدیگر ساخته شده بودند تا عبور جریان هوا و گرما و حرارت حاصل از مواد سوختی داخل کوره را ممکن سازند. موقعیت قرارگیری این آبشارها، در امتداد یکدیگر و پلکانی در مسیر رودخانه شیرآباد در دل جنگل است. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای شهر گرگان می باشد که واقع در روستای زیارت است. آبشار رنگو در ۱۵ كيلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است.

فاصله آبشار دودوزن تا شهر شفت حدود 30 کیلومتر است و می توانید به راحیت به این محل دسترسی داشته باشید. مطمئن باشید تصویری زیباتر از این را هرگز ندیده اید. ایران، پر است از جاهای عجیب وغریب و ناشناخته؛ ولی ما فقط با تعدادی از آنها آشناییم و اسم بسیاری دیگر را حتی نشنیده ایم. اما برای آن دسته از افرادی که نام اینجا را نشنیده اند؛ باید بگوییم، این دریاچه در جنوب شهر گرگان، در دهستان انجیرآب و در دامنه کوه توشن قرار دارد. برای دسترسی به این منطقه ابتدا باید به سمت شهرهای فیروزکوه، ساری، گرگان، آزادشهر و مینودشت بروید تا سرانجام به کلاله برسید. هتل قدیم که در ابتدا با نام هتل بنیاد پهلوی فعالیت خود را آغاز کرد، پس از انقلاب نیز بدون تغییر کاربری به کار خود ادامه داد و امروزه متعلق به بنیاد مستضعفان است. از آنجا که در زمان ساخت پل ورسک، از ابزارآلات مهندسی و امکانات امروزی خبری نبود، اجرای این پل با ابزارهای سادهای همچون دریل دستی و دینامیت جلو رفت.در ابتدا بهمنظور ایجاد فضایی برای احداث پایههای داربست، از دینامیت استفاده و سپس داربستی چوبی نصب شد. پل ورسک سوادکوه، با استفاده از ملات غیرمسلح شامل سیمان، ملات، آجر و شن شستهشده به جای فولاد و سازههای فلزی، یک شاهکار معماری است که با زیبایی و استحکام خاص خود، برای بیش از هشتاد سال، بر فراز درهای عمیق ایستاده است. سفر به رامسر با استفاده از هواپیما، اتوبوس یا ماشین شخصی امکانپذیر است. کل مسیر بکر و دست نخورده است . کفش مناسب پیادهروی، یک دست لباس اضافه (در صورت هوس داشتن آب بازی)، 70 متر طناب و مجموعه ابزار کامل درهنوری و صخرهنوردی برای عبور از میان درهها و صعود و فرود از آبشارها (برای دیدنشان نیازی به ابزار تخصصی نیست).

ارتفاع آبشار در حدود ۴۰ متر است که آب در شکست های زیبا در هفت نقطه آن منظره ای زیبا را ایجاد کرده است.به همین دلیل به آبشار هفت طبقه معروف گشته است. آبشار گلستان: یکی از آبشارهای پارک ملی گلستان، آبشاری به همین نام است که در بالادست تفرجگاه این پارک واقع است. علیآباد سرشار از آبشار و جنگل و سرسبزی ست و یکی از زیباترین آبشارهای آن آبشار شیرآباد است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در ادامه مسیرهای دسترسی به این جاذبه طبیعی را بررسی خواهیم کرد. سرچشمه آبشار آب پری، چشمه ای از كوه های مازندران است و آبشار آب پی موجب می گردد تا آب با یك شیب ۶۰ درجه ای، مسیر خود را به آن طرف جاده و دره ای جنگلی ادامه دهد. در ادامه با طی کردن مسافتهای 15 الی 30 دقیقهای در مسیری که رفته رفته دشوارتر میشود، به آبشارهای بعدی میرسید. غار دیو سفید نیز در مسیر آبشارهای هفت گانه شیرآباد واقع در شهر خان ببین استان گلستان میباشد. این آبشارها در ۷ کیلومتری جنوب شهر خانببین جریان دارند و در مسیر خود رودخانهها و چشمههای خنکی به وجود آوردهاند. روایتی نیز از فرمانده قوای متفقین موجود است که میگوید: «اگر راه آهن سراسری ایران وجود نداشت جهان به شکل دیگری بود». آبشار شیر آباد گلستان، به ترتیب در فاصله 55، 26 و 29 کیلومتری از شهرهای گرگان، علیآباد کتول و آزادشهر واقع شده است. آبشارهای شیرآباد در 55 کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر قرار دارند.

در ضلع جنوبی دیوار دفاعی گرگان، خندق هایی برای پذیرایی از کوره های آجرپزی با عمق ۲ متر در زمینهای این منطقه ساخته شدهاند. روستای فیلبند (Filband Village) از توابع بندپی غربی شهرستان بابل و در ۴۰ کیلومتری شهر آمل در استان مازندران است و حدود ۲۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این آبشار در منطقهای ییلاقی در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی رامیان و در سه کیلومتری غرب روستای پا قلعه واقع است. مجل در نزدیکی روستای رودبارک است. غار دیو سپید را در نزدیکی همین آبشار پیدا می کنیم. غارنوردی: وجود غار دیو سپید در نزدیکی آبشار شیرآباد فرصت مناسبی برای غارنوردی و لذت بردن از یک تفریح هیجان انگیز است. وجود 7 آبشار زبیا و غارهای معروف شیرآباد به نامهای دیو سپید و سمندر فرصت خوبی برای تعطیلات متفاوت و کم هزینه در ایران است. درباره این آرامگاه مطالب خاصی وجود ندارد. برای دسترسی به این آرامگاه باید خودتان را به دهکده بابا ولی دیلمان برسانید. برای رسیدن به آبشار شیر آباد گلستان، ابتدای باید خودتان را به شهرستان خان برسانید و از طریق جاده آسفالته مسیر روستای شیرآباد را در پیش بگیرید. با عبور از روستا و گذر از مسافتی 3 کیلومتری به پایان جاده آسفالته میرسید.

+ تعداد بازدید : 17773 |
نوشته شده توسط نویسنده ایران مگ در دوشنبه 10 مهر 1402 و ساعت 22:32
ساخت وبلاگ جدید رایگان وی آهنگ مشاور گروپ دکتر ذهن خرید بک لینک از همه بلاگ اقساط اپل
بستن تبلیغات [X]