قسمت شمالی و جنوبی در سال 1963 از هم جدا شد. اولین پرچم رسمی در جزیره قبرس به قرن پانزدهم باز می گردد. در طول تاریخ، قبرس یک کشور مستقل نبود، بلکه بخشی از قلمرو یک امپراتوری بزرگ دیگر بود، بنابراین تا این تاریخ پرچم جداگانه ای نداشت.

پرچم پادشاهی قبرس

این تصویر پرچم پادشاهی قبرس در قرن پانزدهم است. https://euromy.infoپرچم قبرس در دوران استعمار

در سال 1878، زمانی که جزیره قبرس از امپراتوری عثمانی جدا شد و مستعمره بریتانیا شد، پرچم زیر برای این جزیره طراحی شد. این پرچم تا سال 1922 در مجامع بین المللی مورد استفاده قرار می گرفت.

پرچم قبرس در دوران استعمار

در سال 1960 بود که سه دولت انگلیس، ترکیه و یونان متعهد شدند که از صلح قبرس حمایت کنند. و این کشور استعمار مستقیم بریتانیا را ترک کرد. این پرچم توسط هنرمند ترک قبرسی Ismet Goni طراحی شده است و اکنون در جنوب قبرس منحصر به فرد است.این طرح همانطور که در زیر مشاهده می کنید در زمینه سفید با اشاره به رنگ های صلح طراحی شده است. رنگ جزیره قبرس نارنجی است زیرا این جزیره معدن بزرگ مس دارد. دو شاخه زیتون در پایین پرچم نیز نماد صلح است. (یک شاخه به نام مردم ترک زبان و یک شاخه به نام مردم یونانی زبان) و همچنین درخت زیتون درخت ملی قوم قبرس است و جایگاه و قداست خاصی برای آن دارد.

قبرس ایستاده است

پرچم قبرس پس از استعمار

تنها سه سال پس از خروج قبرس از مستعمره بریتانیا، این جزیره دچار جنگ داخلی شد. قبل از جنگ، پوند انگلیس با ارزش ترین واحد پولی جهان بود و بالاتر از پوند انگلیس قرار داشت. دولت بریتانیا که استقلال قبرس را مطابق با منافع خود نمی دید، شروع به ایجاد اختلافات قومی بین ترک و یونانی زبان جزیره کرد. پرچم قبرس جنوبی یورومای قبرسی های یونانی زبان به تحریک دولت یونان با حمایت انگلستان به ترک ها حمله کردند و شروع به کشتار دسته جمعی کردند. این جنگ چند روز به طول انجامید تا اینکه دولت ترکیه در حمایت از مردم ترک زبان جزیره قبرس را پس از چندین هشدار جدی به سازمان ملل که مورد توجه قرار نگرفت و منجر به عقب نشینی یونانی ها از قسمت شمالی شد، مورد حمله قرار داد.

دولت ترکیه با ارتش قدرتمند خود توانست تمام جزیره را فتح کند. اما با خروج یونان بنابراین سازمان ملل متحد درخواست آتش بس کرد. و به اصطلاح کمربند سبز به مرز قبرس شمالی و قبرس جنوبی تبدیل شد. این مرز از سال 1963 پس از این رویداد توسط نیروهای سازمان ملل کنترل شده است. دولت قبرس شمالی تأسیس شد و پرچم مستقلی طراحی شد. قبرس شمالی اکنون به طور کامل توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است. اما بسیاری از کشورها در قبرس شمالی کنسولگری دارند که وظایف سفارت را انجام می دهند. این کشورها در این مقاله منتشر شده توسط تیم تحریریه Euromay ذکر شده است.
+ تعداد بازدید : 35 |
نوشته شده توسط نویسنده ایران مگ در چهارشنبه 12 مهر 1402 و ساعت 18:28
ساخت وبلاگ جدید رایگان وی آهنگ مشاور گروپ دکتر ذهن خرید بک لینک از همه بلاگ اقساط اپل
بستن تبلیغات [X]