دستگاه مجازی یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین نرم افزارهایی هست که هر کسی می‌تواند روی سیستم خود داشته باشد. کاربرد اصلی این نرم افزار، دور زدن الزامات سیستم عامل‌های مختلف است. این یعنی، بدون آن که لازم باشد سخت افزارهای مورد نیاز را داشته باشید، می‌توانید به راحتی با استفاده از یک ماشین مجازی سیستم عامل مورد نظر خود را به اجرا درآورید. نکته جالب تر این است که نحوه عملکرد آن به گونه ای است که گویی شما یک برنامه را در سیستم عامل خود باز کرده اید، در حالی که این برنامه، در واقع سیستم عامل مد نظر شما می‌باشد.

آیا ماشین مجازی یک سیستم عامل به شمار می‌آید؟

جالب است بدانید که پاسخ به این سوال بله است! از منظر کامپیوتر شما، ماشین مجازی درست مثل یک سیستم عامل کامل و واقعی عمل می‌کند و تمامی قابلیت‌های مشابه را نیز دارد. خوب است بدانید که شما به راحتی می‌توانید در صورت داشتن حافظه مورد نیاز و کافی، انواع سیستم عامل‌های مورد نظر خود را نصب کنید و امتحان نمایید. در ادامه به کاربردها و مزایای استفاده از این ماشین‌های مجازی خواهیم پرداخت که خوب است قبل استفاده از آن‌ها بدانید.

کاربردهای ماشین مجازی:

این سیستم عامل‌های مجازی کاربردهای بسیار زیادی دارند. برخی از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند نسخه‌های جدید تر سیستم عامل فعلی خود را مورد بررسی و مقایسه قرار دهند. بر فرض، شما می‌خواهید بدون آن که از نحوه کار ویندوز 10 مطمئن نشده اید، آن را نصب نکنید. بنابراین، روی ویندوز فعلی خود که برای مثال 7 هست، ماشین مجازی نصب می‌کنید و ویندوز 10 را مورد بررسی قرار می‌دهید.

بسیاری از افراد نیز از این ماشین‌های مجازی، برای بالا بردن تجربیات و آگاهی خود بهره می‌برند. برای مثال، ان‌ها با نصب کردن سیستم عامل‌های مختلف از طریق ماشین مجازی، با همه آن‌ها آشنا می‌شوند و درباره آن‌ها اطلاعات کسب می‌کنند.

و اما مهم ترین کاربرد این ماشین‌های مجازی این است که به شما اجازه اجرا کردن هر برنامه ای که می‌خواهید را می‌دهند. برای مثال، تقریبا همه ما دیگر ویندوز XPرا کنار گذاشته‌ایم و به استفاده از ویندوزهای جدیدتر روی آورده ایم. اما برخی از برنامه‌ها تنها با ویندوزهای قدیمی نظیر XP اجرا می‌شوند. در شرایطی که ما به این نرم افزارها احتیاج داشته باشیم، به راحتی با نصب یک ماشین مجازی، می‌توانیم به سیستم عامل مورد نظر خودمان دسترسی داشته باشیم. در برخی شرایط نیز پیش می‌آید که شما برنامه خاصی را احتیاج داشته باشید که روی ویندوز فعلی تان نیز اجرا شود. اما عملکرد خوب و قانع کننده ای نداشته باشد. در این شرایط نیز می‌توانید با استفاده از ماشین مجازی، عملکرد نرم افزار را روی سیستم عامل‌های مختلف بررسی نمایید.

کلام آخر:

سرور مجازی توسط این ماشین‌ مجازی ها که از نرم افزارهای پرکاربرد و بسیار مفید هستند، ساخته می شوند و نقش زیادی در عملکرد این سرور ها دارند. ماشین‌های مجازی به شما این اجازه را می‌دهند که بدون احتیاج به سخت افزار خاصی و یا بدون احتیاج به تغییر دادن سیستم عامل فعلی خود، از سیستم عامل‌های دیگر نیز استفاده کنید. جالب است بدانید که این سیستم عامل‌ها، سیستم عامل‌های کامل محسوب می‌شوند.

+ تعداد بازدید : 1541 |
نوشته شده توسط نویسنده ایران مگ در دوشنبه 14 تير 1400 و ساعت 11:43
ساخت وبلاگ جدید رایگان خرید بک لینک از همه بلاگ
بستن تبلیغات [X]