هر نژاد سگی تنوع زیادی در ویژگی‌های اخلاقی، ظاهری مثل رنگبندی و سلامتی دارد. مثل ما انسان‌ها و بیشتر موجودات که حیات را تجربه می‌کنند، ژن‌ها سگ‌ها رو خلق می‌کنند. اما بین سگ‌های یک نژاد همیشه شباهات و اشتراکاتی هم وجود داره، مثلا اگه سگ هاسکی داشته باشین، احتمالا دوست داشته باشین بدونین که سگ هاسکی از چی خوشش میاد؟ ما توی این مقاله مواردی که بین اونا شبیه هستند و جزو علاقمندی اکثر هاسکی‌ها محسوب میشوند را جمع آوردی کردیم:

1. دویدن

این نژاد به گونه‌ای پرورش یافته است که بتواند صد مایل در روز به راحتی سورتمه بکشد، پس قاعدتاً این نژاد عاشق دویدن است وگرنه چنین توانایی نداشت. حالا این دویدن چه در قالب بازی با شما باشد، چه تعقیب یک سنجاب یا دویدن همراه شما در زمان دوچرخه سواری.

در واقع مهم‌ترین چیزی که باید به عنوان صاحب هاسکی بدانید، میزان ورزش مورد نیاز آن‌هاست. بدون ورزش مناسب در طول روز، هاسکی شروع به نافرمانی و رفتارهای تخریب‌گرمی‌کند. اکثر دامپزشکان توصیه می‌کنند که هاسکی را حداقل باید یک ساعت در روز ورزش داد.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تخلیه انرژی سگ هاسکی و ورزش کردن آن، پیاده روی روزانه با آن‌هاست. شاید با پیاده روی با هاسکی در مسیری مشخص متوجه شوید که آن میزان پیاده روی برای او کافی نیست، برای برطرف کردن این مشکل، کافیست به مسیر سگ هاسکی، موانعی اضافه کنید تا انرژی بیشتری از او بگیرد. یا بهتر است به مسیرهای سربالایی ببرید و یا به محیط هایی ببرید که آزادانه بتواند بدود و انرژی خود را خالی کند.

2. بازی پرتاب کردن و آوردن

راه حل دیگر برای تخلیه انرژی سگ هاسکی بازی پرتاب و آوردن یه تیکه چوب یا هر چیز دیگست، بازی مورد علاقه‌ی سگ‌ها. احتمال دارد که سگ هاسکی زمان بیشتری نسبت به سایر نژادها برای فهمیدن این بازی بخواهد. اما به محض یادگیری این بازی دوست دارند ساعت‌ها این بازی را انجام دهند.

به علاوه این بازی به شما کمک می‌کند که به راحتی نقش رهبر را برای هاسکی داشته باشید و در آموزش‌های دیگر نیز به حرف شما گوش بدهد.

3. کندن زمین

شاید از این علاقمندی هاسکی شما چندان خوشتان نیاید، اما هاسکی‌ها عاشق حفاری و کندن زمین هستند. انرژی این نژاد زیاد است و با این کار انرژی آن‌ها تخلیه می‌شود، علاوه بر آن، بو کردن چیزهای مختلف را هم دوست دارند، مثل بو کردن هر چیزی که از دل زمین بیرون می‌آورند. بهتر است به هاسکی خود یک جعبه شنی حاوی خوراکی مخفی بدهید تا او به سراغ باغچه شما نرود.

4. غذای سگ هاسکی

هاسکی‌ها شاید سگ‌ها سرسختی باشند ولی یک نقطه ضعف دارند؛ غذا. برای هاسکی‌ها نادیده گرفتن از طرف صاحب خیلی مسئله‌ی خاصی نیست اما تا زمانی که خوراکی خوشمزه‌ای در دست نداشته باشید. شاید ساعت‌ها زمان ببرد تا آموزش ساده‌ای را یاد بگیرند اما اگر با دیدن یک تشویقی در دستان شما، به باهوش‌ترین سگ دنیا تبدیل می‌شوند.

اما غذا دادن به هاسکی مثل تمام نژادهای مختلف سگ، قواعد خاص خودش را دارد که با توجه به شرایط جسمی، سنی، بیماری‌ها و ... برنامه غذایی خاص خود را می‌خواهد وگرنه می‌تواند سگ‌ را مستعد به بسیاری از بیماری‌ها کند. یکی از منابع کاملی که در نت فارسی برای غذای سگ هاسکی و توله سگ هاسکی دیدم، این مقاله است: https://petpors.com/a-good-husky-food/

5. به آن‌ها شنا کردن یاد دهید

آموزش شنا هم یکی از راه‌های عالی برای کمک به ورزش هاسکی و سرگرم نگه‌داشتن آن‌هاست. این ورزش انرژی زیادی را در زمان کوتاهی از هاسکی می‌گیرد زیرا برای شناور ماندن نیاز به حرکت‌های پا و بازوهای خود دارند.

یادتان باشد که بعضی از هاسکی‌ها ممکن است از رفتن در آب عصبی شوند اما روش‌های مختلفی برای آموزش شنا کردن به هاسکی وجود داره که می‌توان آن‌ها را یاد گرفت.

6. اسباب بازی

وقتی سوال پرسیده می‌شود که سگ هاسکی از چی خوشش میاد؟ یکی از اولین گزینه‌ها، اسباب بازی است. ما انسان‌ها غالبا زندگی پرمشغله‌ای داریم و متاسفانه نمی‌توانیم همیشه با هاسکی‌هایمان در خانه باشیم. با این حال، زمانی که در خانه نیستیم، با خرید اسباب بازی مناسب، به راحتی می‌توان هاسکی را سرگرم کرد. با این کار از تخریب اشیای خانه توسط هاسکی جلوگیری هم می‌کنید.

7. آموزش‌های مختلف

ورزش زیاد بهترین راه برای سرگرم کردن هاسکی است اما برای نگهداری از سگ، تربیت و آموزش هاسکی بخش مهمی از کاری است که شما باید انجام دهید. وقتی که زمانی را صرف آموزش هاسکی خود می‌کنید یک رابطه قوی بین شما و هاسکی ایجاد می‌شود که این رابطه به فرمانبرداری هاسکی از شما کمک زیادی خواهد کرد.

وقتی برای اولین بار می‌خواهید به هاسکی آموزش دهید، بهتر است با آموزش فرمان‌های اولیه به آن شروع کنید. فرمان‌های اولیه شامل نشستن، ماندن، دراز کشیدن هستند که در ابتدا باید در محیطی انجام شود که حواس پرتی کمی وجود دارد تا به تمرکز هاسکی کمک کند. زمانی که هاسکی به این دستورات پایه گوش می‌دهد، باید او را درمحیط‌های سخت‌تر و با عوامل حواس پرتی امتحان کنید. اگر در محیط‌های مختلف همچنان به دستورات شما گوش دهد یعنی وقت آن است که به سراغ فرمان‌ها و دستورات پیچیده‌تری بروید.

8. درست کردن پازل

هاسکی‌ها سگ‌های فوق العاده باهوشی هستند، پس خیلی تعجب آور نیست وقتی اسم پازل را می‌آوریم. می‌توانید چندین پازل برای آن‌ها بخرید تا آن‌ها را وادار به فعالیت ذهنی کنند به شرطی که بعد از تکمیل پازل، به آن‌ها تشویقی دهید.

9. حیوانات عروسکی

شاید در اینترنت ویدیوهای زیادی دیده باشید که سگ هاسکی با علاقه زیاد با حیوانات عروسکی بازی می‌کند. بعضی وقت‌ها هاسکی‌ها، این عروسک‌ها را در آغوش می‌گیرند و بعضی وقت‌ها با آن‌ها می‌خوابند و بعضی وقت‌ها هم با آن‌ها میجنگند و نابودشان می‌کنند. پس حتما برای خرید اسباب بازی برای هاسکی به این مورد توجه لازم را داشته باشید.

10. پیاده روی با سگ‌های دیگر

هاسکی‌ها مثل بیشتر سگ‌ها عاشق معاشرت کردن هستند. پیاده‌روی طولانی با سگ‌تان یک کار عالی برای تخلیه انرژی و سرگرم کردن اوست، اما اگر یک سگ دیگر نیز در این پیاده‌روی کنار هاسکی شما باشد، او لذت بیشتری از پیاده روی خواهد برد.

وقتی سگ دیگری هنگام پیاده روی شما را همراهی کند، متوجه خواهید شد که هاسکی شما سریعتر خسته می‌شود. دلیلش چیست؟ افزایش هیجان آن‌ها و انگیزه آن‌ها برای بازی و رقابت. با این حال، بارزترین مزیت این کار اجتماعی شدن سگ خانگی شماست که بتواند با سگ‌ها دیگر معاشرت بهتری داشته باشد و از طرفی به دستورات شما نیز بهتر گوش دهد.

سن هاسکی چقدر در سرگرم کردن آن موثراست؟

طبق گفته سایت bestdogwalkerkelowna.com:

اگر یک توله سگ هاسکی دارید، بدانید که او هم به توجه و ورزش زیادی نیاز دارد، اما میزان ورزش مورد نیاز روزانه بسیار کمتر از یک سگ بالغ است. به طور کلی، توصیه می‌شود که توله هاسکی شما تقریباً به ازای هر ماه که به سنش اضافه می‌شود، 5 دقیقه باید به مدت زمان ورزش آن اضافه شود. محدودیت زمانی که برای ورزش توله سگ در نظر گرفته می‌شود به این دلیل است که در زمان تولگی، مفاصل و استخوان‌های آن‌ها هنوز در حال رشد هستند و ورزش بیش از حد می‌تواند باعث آسیب جدی یا حتی درد مزمن تا آخر عمر آن‌ها شود.

خلاصه ...

برای جواب دادن به سوال سگ هاسکی از چی خوشش میاد؟ به طور خلاصه میشود این گونه پاسخ داد به دلیل پر تحرک بودن این نژاد هر چیزی که انرژی او را تخلیه کند، یک گزینه ایده آل است. از طرفی ما در مورد یک نژاد شکمو صحبت می‌کنیم پس ازغذای سگ هاسکی غافل نشوید.

+ تعداد بازدید : 62 |
نوشته شده توسط نویسنده ایران مگ در چهارشنبه 12 مرداد 1401 و ساعت 9:50
ساخت وبلاگ جدید رایگان خرید بک لینک از همه بلاگ
بستن تبلیغات [X]